Okresní kolo škol v šachu

29.11.2023 11:40

Okresní kolo celostátního přeboru čtyřčlenných žákovských družstev v šachu

V úterý 28. listopadu jsme se zúčastnili okresního kola přeboru žákovských družstev v šachu. Hrálo se ve třech kategoriích – žáci 1. stupně, 2. stupně a středních škol. Družstva byla čtyřčlenná a každý hráč měl na partii 15 minut (tzv. rapid šach). V kategorii těch nejmladších jsme obhajovali loňské prvenství, což se nám podařilo!! I bez Jeníka Kostky jsme zvítězili a postoupili tak do krajského kola, které se bude konat 30. 1. 2024. Všichni čtyři naši žáci byli navíc vyhlášeni nejlepšími hráči na svých šachovnicích (Oliver Jelínek, 4 tř., 1. šachovnice ziskem 6,5 bodu ze sedmi, David Štěpánek, 5. tř., 2. šachovnice, 5 bodů ze sedmi, Adam Kolařík, 2. tř., 3. šachovnice, 6,5 bodů ze sedmi a Tadeáš Švrček, 2. tř., 4. šachovnice,  5 bodů ze šesti. Zahrál si i Kryštof Šedivý (2. tř.), když v posledním kole vystřídal Tadeáše. Před posledním kolem jsme měli náskok na druhého v pořadí (ZŠ Hustopeče) 3,5 bodu. Stačilo získat v posledním zápase jeden bod a už by nás Hustopeče nemohly předběhnout. A kdo získal jako první ten veledůležitý bod? No přece Kryštof! A ještě mi říká: "Čekal jsem, že bude soupeř silnější" (dal soupeři mat). Úspěch je to o to větší, neboť z loňského vítězného týmu nastoupil jen David Štěpánek, ostatní čtyři byli nováčci. A právě ti mě nejvíce překvapili. Hráli s naprostým klidem, soustředěním a touhou po vítězství. Svoje partie většinou zakončili jako první a matem! Pro mě je nejvíce šokující skutečnost, že všichni druháci ani jednu partii neprohráli!! Jedenáct partií vyhráli a jen tři remizovali! Udělali mi velkou radost. Co se týká žáků II. stupně – nezklamali. Turnaje se zúčastnilo 14 družstev, takže se hrálo švýcarským systémem na 7 kol. Letos nebyl los pro nás příznivý. Vloni jsme za šachovnicí získali 9,5 bodu, 4 body nám byly „připsány“ za to, že jsme jedno kolo stáli (družstev byl lichý počet - 11) a navíc pomocné hodnocení nás vyneslo na krásné 4. místo. Letos jsme za šachovnicemi získali o 2,5 bodu více, přesto jsme skončili až jedenáctí. Jednoho úspěchu jsme přesto dosáhli. Ella získala 6 bodů ze sedmi partií a byla vyhodnocena jako nejlepší hráčka na třetí šachovnici. David Ďuriš a Roman Antoš to měli jako šesťáci na prvních dvou šachovnicích těžké, hráli se soupeři o několik let staršími. Jediní asi nebyli spokojeni. Spokojená mohla být Karolínka, získala 2x tolik bodů, co vloni (3 body ze sedmi partií). Všichni se už těší na vánoční turnaj a ti nejmladší na další zápas družstev – tj. krajské kolo přeboru škol.               Jan Votava