Vánoční turnaj v šachu 2023

13.12.2023 17:41

Ve středu 13. prosince se uskutečnil Vánoční turnaj v rapid šachu. Z původně přihlášených 32 dětí se z různých důvodů turnaje zúčastnilo 23 žáků rozdělených podle věku do čtyř skupin. Turnaj se hrál systémem každý s každým, hráči měli na zápas každý 10 minut. Relativně nejvíce byla ochuzena skupina nejmladších (1. a 2. třída), kdy místo 7 přihlášených nastoupili jen 4 hráči. Vyhrál Adam Kolařík se ziskem 3 bodů, druhý skončil Tadeáš Švrček (2 body) a třetí Matyáš Příborský (1 bod). „Bramborovou medaili“ získal Michal Uhrovič. Nelitoval, protože dostal „cenu útěchy“ – adventní kalendář. Druhá skupina – žáci 3., 4. a 5. třídy – byla ochuzena o dva žáky, z původně přihlášených 8 žáků se turnaje zúčastnilo šest. Vítězem se stal Oliver Jelínek, když všechny své soupeře porazil. Na druhém skončil Jan Kostka, prohrál jen s Oliverem. Bronzovou medaili získal David Štěpánek, když prohrál jen s Oliverem a Jendou. Na dalších místech s nepatrnými odstupy skončili a cenu útěchy dostali Příborský Samuel, Navrátil Vít a Štěpánková Lucie. Třetí skupina (žáci 6., 7. a 8. třídy) byla ochuzena nejméně, ze sedmi přihlášených jich nastoupilo šest. Opět suverénním vítězem (samé výhry) se stal Filip Jackson, bývalý žák naší ZŠ a člen našeho šachového kroužku. Druhé místo a stříbrnou medaili získal Jiří Lukeš, který prohrál jen s Filipem a třetí skončil David Ďuriš (prohrál jen s Filipem a Jirkou). Na dalších místech skončili a také cenu útěchy získali Roman Antoš, Marek Machala a Roman Pajer. Nejlítější boje byly svedeny ve 4. skupině (žáci 8. a 9. třídy). Z deseti přihlášených jich k zápasu nastoupilo sedm. První místo a zlatou medaili společně získali Tomáš Jackson a Ondřej Kovařík. Na stříbrnou medaili dosáhl Michal Veselý. Překvapením turnaje byla Ukrajinka Vladislava Kuziv. Nejenže povýšila náš turnaj na mezinárodní, ale svojí hrou turnaj obohatila. Na lepší než třetí místo a bronzovou medaili nedosáhla jen proto, že prohrála obě vzájemné partie s Michalem. Cenu útěchy dostali Daniel Toman, Lukáš Hranický a David Machala. Myslím, že si všichni šachu užili, škoda jen, že turnaj nemohl proběhnou v plném obsazení.                                                                           Jan Votava